Dowody w sprawie rozwodowej (cz. III). Czy wiadomości na facebooku, smsy i e-maile mogą być dowodem zdrady?

Co może być dowodem w sprawie rozwodowej? (cz. II) Czy kochanek/kochanka może być świadkiem?
10 września 2019
Porozumienie rodziców o sprawowaniu opieki nad dziećmi po rozwodzie. Co to takiego? Jakie są plusy a jakie zagrożenia?
1 października 2019

Zdrada małżeńska należy do najczęstszych przyczyn rozwodów w Polsce. Nawet jednorazowy wybryk może być przyczyną rozpadu związku. Jednocześnie, wiele osób różnie definiuje zdradę. Ewentualne wątpliwości co do tego jakie zachowania należy określać mianem zdrady rozwiewa jednak orzecznictwo sądów.


Skok w bok” czy platoniczna relacja?

Sędziowie orzekający w sprawach rozwodowych oraz sądy dokonujące tzw. wykładni prawa, nie mają wątpliwości, że już samo związanie się małżonka z inną osobą węzłem uczuciowym może być podstawą do żądania rozwodu z jego winy. Zdrada to zatem nie tylko współżycie fizyczne z kimś innym niż małżonek.

Jeżeli więc w konkretnej sytuacji nie doszło do tzw. „skoku w bok”, ale były wyznania miłości i pocałunki, wówczas drugi małżonek może odczuć to zachowanie jako zerwanie więzi uczuciowej. W takim wypadku, w zależności od konkretnych okoliczności, sąd może to uznać za ważną przyczynę rozkładu pożycia małżeńskiego. Jeżeli jesteśmy w posiadaniu dowodów, świadczących o takich przejawach nielojalności, mogą być one wystarczające do uzyskania wyroku rozwodowego z wyłącznej winy nielojalnego małżonka

Pamiętaj: Sąd nie działa na własną rękę!

Sprawa o rozwód z orzekaniem o winie nie jest walką na argumenty, tylko na dowody. Często uświadamiam to moim Klientom. Wszystkie twierdzenia podnoszone w sprawie o rozwód muszą mieć potwierdzenie w dowodach przedstawionych do sprawy. Sąd nie zrobi tego za nas.

Jeśli występujemy z wnioskiem o rozwód z orzekaniem o wyłącznej winie drugiego małżonka, z powodu jego niewierności to należy ten fakt udowodnić. Można zrobić to na wiele sposobów.

Zarówno SMS-y, e-maile jak również wiadomości tekstowe i zdjęcia przesyłane innymi komunikatorami mogą stanowić dowód w sprawie rozwodowej. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach:

1. Dowody powinny zostać uzyskane w sposób legalny;

2. Z przedstawionych dowodów powinno jednoznacznie wynikać, kto jest ich nadawcą oraz do kogo zostały skierowane;

3. Dowody powinny wskazywać nośnik informacji, z którego pochodzą;

4. Dowody powinny zostać przedstawione w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko ingerencji w dobra osobiste osób trzecich.

Warto wiedzieć, że jeżeli nie dysponujemy treścią wysyłanych przez drugiego małżonka wiadomości sms świadczących o jego zdradzie, to nie ma możliwości zwrócenia się do Operatora o przedstawienie ich treści. Zgodnie z obowiązującymi przepisami operator nie posiada uprawnień do przechowywania treści SMS-ów w żadnym zakresie. Pomocne w tym zakresie będą jedynie bilingi.


Temat dowodów w sprawie o rozwód z orzekaniem o winie wywołuje bardzo dużo pytań. Jeżeli potrzebujesz porady prawnej w tym temacie – skontaktuj się ze mną. Omówimy Twoją sytuację i znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

 
DORADZAM I POMAGAM

Napisz do mnie


Jeżeli obawiasz się, że sam nie podołasz wszystkim formalnościom – skontaktuj się ze mną. Opisz swój problem i zadaj pytanie. Postaram się jak najszybciej udzielić Ci pomocy.


Kontakt