Jak często można podwyższać alimenty?

Jak długo musi trwać rozkład pożycia do rozwodu?
10 marca 2020
Rodzic w czasach epidemii. Czy muszę płacić czesne za prywatne przedszkole w okresie jego zamknięcia?
30 marca 2020

Alimenty nie są ustanawiane raz na zawsze. Jeżeli zmienią się okoliczności, można wystąpić o ich zmianę. Mogą być one sądownie podniesione, obniżone a nawet całkowicie zniesione. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się kiedy można wystąpić o podwyższenie alimentów na dziecko.


Konfliktowy temat na lata.

Kwestia wysokości alimentów na dzieci skutecznie konfliktuje rodziców. Temat ten jest bowiem, niestety, często wykorzystywany przez Strony do wzajemnych rozgrywek. Po jednej stronie często pojawia się ukrywanie dochodów przez rodzica, który chce uniknąć ich płacenia, zaś po drugiej - sztuczne windowanie (rzekomo niezbędnych) wydatków na dziecko (co w efekcie sprawia, że płacone pieniądze zamiast na potrzeby dziecka trafiają do kieszeni drugiego rodzica). Prosta i oczywista, zdawałoby się, kwestia wspólnego obowiązku utrzymania wspólnego dziecka, urasta do gigantycznego problemu, który ciągnie się przez lata.

Na początku, przypomnijmy, zasadę Nr 1:

"Wysokość alimentów jest uzależniona od usprawiedliwionych potrzeb dziecka, możliwości zarobkowych rodzica oraz ilości faktycznie sprawowanej przez rodzica opieki nad dzieckiem. Przy ich ustalaniu sąd bierze także pod uwagę ilość oraz poziom życia rodziców."

Dlaczego?

Dlatego, że poziom życia dziecka nie powinien być oderwany od poziomu życia rodzica zobowiązanego do alimentacji (np. jeżeli rodzic wyjeżdża 5 razy do roku na egzotyczne wakacje to nie ma podstaw aby kwestionował on np. kolonie dziecka w Hiszpanii czy wyjazd na ferie do Francji).

Co ile lat podwyżka alimentów?

Rozstający się rodzice nie kończą definitywnie tematu alimentów po pierwszej sprawie sądowej (lub na jednej wizycie u notariusza – w przypadku umowy rodziców, którzy nie byli małżeństwem).

Zasada nr 2 brzmi bowiem tak: "potrzeby dziecka oraz możliwości zarobkowe rodziców ulegają zmianom."

Potrzeby dziecka zmieniają się wraz z wiekiem dziecka. Jak już wspominałam, na łamach tego bloga, koszt utrzymania 6-latka jest inny niż utrzymanie np. 17-latka. Często wraz z wiekiem dziecka pojawia się potrzeba dodatkowych zajęć (np. korepetycji z matematyki lub konwersacje z języka obcego) czy kursów związanych z przygotowaniem do matury. Dzieci w tym wieku generują też istotne koszty związane z zakupem odzieży czy środkami higieny. Więcej kosztuje też rozrywka (kieszonkowe, wyjścia do kina ze znajomymi dziecka), a ponadto pojawiają się również wydatki związane z zainteresowaniami czy pasjami dziecka.

Moi Klienci często pytają mnie: „co ile lat następuje podwyżka alimentów?”

Nie ma tutaj jednak żadnej, sztywnej reguły. Istotne jest to, czy doszło do zmiany okoliczności w porównaniu z poprzednią sprawą o alimenty. Jeżeli więc wydarzy się coś niespodziewanego (np. dziecko będzie miało zdiagnozowaną cukrzycę), to o podwyżkę alimentów można wystąpić nawet kilka dni po zakończeniu poprzedniej sprawy alimentacyjnej. Dotyczy to jednak nagłych i wyjątkowych przypadków.

W pozostałych przypadkach zmiana wysokości alimentów uzależniona jest od zmiany rzeczywistości danej sprawy, tj. od konkretnych zmian w życiu dziecka, które generują wyższe wydatki. Występując o podwyższenie alimentów warto przedstawić faktury, potwierdzenia przelewów czy zaświadczenia o kursach/zajęciach, w których uczestniczy dziecko. Sąd, mając te dowody, będzie mógł podsumować wszystkie uzasadnione potrzeby dziecka i oszacować ich wysokość w skali jednego miesiąca.

Uczulam Cię jednak na to aby skupić się na dowodach dotyczących zmiany okoliczności w porównaniu z ostatnim orzeczeniem sądu w zakresie alimentów. Sąd, podnosząc alimenty skupia się bowiem na nowych potrzebach dziecka, w stosunku do aktualnie obowiązującej kwoty alimentów.


Jeżeli nie znalazłeś tu odpowiedzi na nurtujące Cię pytania lub chcesz omówić ze mną swoją sprawę – zapraszam Cię do kontaktu. Napisz lub zadzwoń do mnie. Podpowiem Ci jak rozwiązać Twój problem prawny.

 
DORADZAM I POMAGAM

Napisz do mnie


Jeżeli obawiasz się, że sam nie podołasz wszystkim formalnościom – skontaktuj się ze mną. Opisz swój problem i zadaj pytanie. Postaram się jak najszybciej udzielić Ci pomocy.


Kontakt