Jakie dowody są przydatne w sprawie alimentacyjnej?

Powrót do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa
2 grudnia 2018
Zabezpieczenie sytuacji dziecka na czas rozwodu (cz. I)
10 lutego 2019

Moi Klienci często pytają mnie jakie dowody są przydatne do sprawy alimentacyjnej. Temu zagadnieniu będzie dedykowany dzisiejszy mój wpis.


Na wstępie przypominam, że sąd rodzinny ustala wysokość alimentów bazując przede wszystkim na wykazanych usprawiedliwionych potrzebach dziecka oraz od zarobkowych i majątkowych możliwościach rodziców. Jeżeli chcemy, aby wnioskowana przez nas kwota została zasądzona, należy w sposób wyczerpujący udowodnić potrzeby dziecka oraz sytuację materialną rodzica.


Paragon nie jest dowodem!

Kiedy informuję o obowiązku dołączeniu do pozwu o alimenty niezbędnych dowodów, Klienci bardzo często oświadczają, że mają zebrane paragony fiskalne z dokonanych na poczet dziecka zakupów. Niestety, sam paragon fiskalny nie jest dowodem. Tak stanowi ugruntowana linia orzecznicza sądów w Polsce. Paragon fiskalny (w przeciwieństwie do faktury VAT) nie jest bowiem tzw. „dokumentem imiennym”. Jeżeli jednak dysponujemy potwierdzeniem uiszczenia zapłaty za dany towar (np. za pomocą karty płatniczej) paragon możemy dołączyć do takiego potwierdzenia. Wówczas obydwa dokumenty warto dołączyć do pozwu. Taki komplet będzie już miał tzw. moc dowodową.

Aby udowodnić nasze żądanie w sprawie alimentacyjnej najlepiej jest gromadzić faktury VAT lub rachunki imienne. Takie dokumenty nie budzą wątpliwości.

Zbierając materiał dowodowy do sprawy alimentacyjnej, pamiętajmy aby przedkładane przez nas dokumenty były odzwierciedleniem potrzeb małoletniego. Najpotrzebniejsze są potwierdzenia zakupów żywnościowych dla dziecka, ubrań dla naszej pociechy oraz kosmetyków i artykułów higienicznych. Za uzasadnione należy uznać faktury VAT będące potwierdzenie zakupu niezbędnych leków i suplementów diety dziecka.

Rodzice dziecka w wieku szkolnym ponoszą duże wydatki związane z zakupem książek, składkami (np. na radę rodziców) czy opłatą czesnego za uczęszczanie do placówki edukacyjnej prywatnej. W tym okresie dzieci często uczestniczą w zajęciach dodatkowych, rozwijających ich umiejętności (np. nauka języków czy zajęcia sportowe). Przedstawmy w sądzie takie potwierdzenia takich wydatków. W sprawie alimentacyjnej warto przedłożyć umowy dotyczące edukacji dziecka oraz potwierdzenia zapłaty (np. przelew bankowy czy faktura za zajęcia).

Do pozwu możemy także dołączyć faktury za wydatki związane z czasem wolnym dziecka (np. za zakup biletów do kina, wejście do sali zabaw itp.).

Jeżeli chcemy udowodnić koszty ponoszone przez rodzica związane z miejscem zamieszkania dziecka, do pozwu załączmy rachunki poniesione tytułem opłat eksploatacyjnych (np. rachunek za prąd, gaz) lub potwierdzenia przelewów bankowych. Możemy dołączyć także powiadomienia o wymiarze czynszu czy w zakresie wysokości wymiaru podatku dotyczącego nieruchomości w której mieszka dziecko.


Dzisiejszy post jest tylko ogólnym zarysem prawidłowego i rzetelnego udowodnienia potrzeb dziecka. Nie sposób w jednej notatce zawrzeć wszystkie informacje. Pamiętajmy, że do każdej sprawy należy podejść indywidualnie.


Jeżeli masz problem i nie wiesz, co można uznać za dowód lub które żądania są zasadne, skontaktuj się ze mną. Chętnie udzielę Ci bliższych informacji dotyczących Twojej sprawy.

 
DORADZAM I POMAGAM

Napisz do mnie


Jeżeli obawiasz się, że sam nie podołasz wszystkim formalnościom – skontaktuj się ze mną. Opisz swój problem i zadaj pytanie. Postaram się jak najszybciej udzielić Ci pomocy.


Kontakt