Kiedy sąd może odmówić wydania mi rozwodu?

Wywiad dla radia RDC
29 kwietnia 2020
Komu płacić alimenty, gdy dziecko staje się pełnoletnie?
22 lipca 2020

Nie zawsze jest tak, że trwały rozpad relacji małżonków, jest sytuacją wystarczającą do uzyskania rozwodu. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, kiedy sąd może oddalić pozew o rozwód.


Sąd okręgowy orzeka rozwiązanie małżeństwa przez rozwód gdy małżonków nie łączą trzy ważne, z punktu widzenia prawa, więzi. Chodzi o więź emocjonalną, fizyczną oraz ekonomiczną.Brak związania tymi więziami musi mieć charakter trwały. W praktyce musi upłynąć co najmniej kilka miesięcy od ustania relacji intymnych między małżonkami oraz musi wytworzyć się pomiędzy stronami taki stan emocjonalny, w którym wiadomym jest, że strony nie darzą się uczuciami takimi, jakimi darzy się kochające się małżeństwo. W świetle prawa, o takiej sytuacji, mówi się, że „nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego”. Jest to tak zwana przesłanka pozytywna do orzeczenia rozwodu.

Przesłanka ta, czasami może okazać się jednak niewystarczająca. Bywa, że pozew o rozwód jest oddalony przez sąd. Dlaczego tak się dzieje?

W świetle obowiązującego prawa, sąd może odmówić rozwiązania małżeństwa, jeżeli w sprawie zaistnieje tzw. „negatywna przesłanka do orzeczenia rozwodu”. Co to takiego?

Co może zablokować mój rozwód?

Sąd nie orzeknie rozwodu jeśli:

I. wskutek rozwodu miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków;

II. rozwód byłby sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;

III. rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że:

A. drugi małżonek wyraził zgodę na rozwód;

B. drugi małżonek nie wyraził zgody na rozwód, ale jego odmowa jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Dobro wspólnych małoletnich dzieci

Z pierwszą sytuacją mamy do czynienia, kiedy Sąd doszedłby do przekonania, że z uwagi na stan zdrowia wspólnych dzieci małżonków, ich wiek czy stopień ich dojrzałości czy inne szczególne okoliczności faktyczne rozwód pociągałby za sobą negatywne konsekwencje dla ich dobra.

Oczywistym jest, że każdy rozwód powoduje negatywne konsekwencje dla dziecka, ponieważ dochodzi do rozpadu rodziny. W przywołanym przepisie chodzi jednak o wyjątkowo negatywne konsekwencje dla dobra dziecka. Powołując się na tę przesłankę, należy wykazać na czym polega szczególna sytuacja dziecka, a co za tym idzie: dlaczego ta szczególna sytuacja powinna przesądzić o braku rozwodu w konkretnej sprawie.

Sprzeczność z zasadami współżycia społecznego

Z drugą sytuacją, czyli gdy rozwód jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, możemy spotkać się wówczas, gdy jeden z małżonków dotknięty jest chorobą, a orzeczenie rozwodu spowoduje najprawdopodobniej pogorszenie stanu zdrowia. Sąd może wtedy uznać, że orzeczenie rozwodu byłoby niezgodne z zasadami współżycia społecznego, ponieważ na drugim małżonku ciąży obowiązek opieki i pomocy.

Rozwodu żąda winny małżonek

Ostatnia przesłanka dotyczy kwestii winy za rozpad małżeństwa. Małżonek „niewinny” może nie wyrazić zgody na rozwód i tym samym doprowadzić do oddalenia powództwa o rozwód. Warunek jest jednak jeden – jego odmowa zgody na rozwód nie może być sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

UWAGA:

Odmowa zgody na rozwód podyktowana wyłącznie chęcią zemsty na drugim małżonku, nieznajdująca racjonalnego uzasadnienia nie zablokuje jednak najprawdopodobniej rozwodu. Sąd może bowiem uznać taką odmowę za sprzeczną z zasadami współżycia społecznego.


Jeżeli czeka Cię sprawa rozwodowa i obawiasz się, że nie podołasz wszystkim formalnościom - skontaktuj się ze mną. Napisz lub zadzwoń. Postaram się szybko udzielić Ci pomocy prawnej.

 
DORADZAM I POMAGAM

Napisz do mnie


Jeżeli obawiasz się, że sam nie podołasz wszystkim formalnościom – skontaktuj się ze mną. Opisz swój problem i zadaj pytanie. Postaram się jak najszybciej udzielić Ci pomocy.


Kontakt