Kto decyduje o losach naszych dzieci po naszym rozstaniu? (część II)

Kto decyduje o losach naszych dzieci po naszym rozstaniu? (część I)
13 lutego 2020
Jak długo musi trwać rozkład pożycia do rozwodu?
10 marca 2020

Z tego wpisu dowiesz się jakie znaczenie dla sprawy o ustalenie sposobu opieki nad dziećmi ma opinia biegłych z OZSS, jak przebiega spotkanie z biegłymi oraz poznasz 5 ważnych zasad, o jakich warto pamiętać przy okazji spotkania z biegłymi.


Opinia sądowych specjalistów jest kluczowym dowodem w sprawie sądowej, dotyczącej ustalenia sposobu sprawowania opieki na dziećmi po rozstaniu rodziców. Sąd dopuszcza dowód z takiej opinii niemal zawsze. Ma ona kluczowe znaczenie dla sprawy, bowiem w przeważającej ilości spraw, wnioski płynące z opinii (tj. sugerowany przez biegłych sposób opieki nad dziećmi), są uwzględniane w wyroku sądu.

Warto wiedzieć, że z powodu bardzo dużej ilości spraw sądowych, na termin badania biegłych, przyjdzie nam jednak długo czekać. W Warszawie od chwili dopuszczenia przez sąd dowodu z opinii biegłych sądowych do dnia faktycznego spotkania z biegłymi, mija zazwyczaj od 6 do 8 miesięcy.

Podczas badania biegli będą rozmawiali zarówno z każdym z rodziców razem, jak również z osobna. Poświęcą także czas i uwagę Waszemu dziecku. Nie musisz obawiać się, że Wasze dziecko będzie narażone na pytania w stylu: „wolisz mamusię czy tatusia?”. Takie pytania nie padają. W miejscu badań biegłych są zabawki, kredki i kolorowanki. Dzieci zawsze w pierwszej kolejności mają zapewniony czas by oswoić się z nowym miejscem. Biegli nie stresują dzieci.

Poniżej znajdziesz pięć reguł o których dobrze jest pamiętać przed spotkaniem z biegłymi.

Po pierwsze (i najważniejsze!): nie oczerniaj drugiego rodzica!

Nienawiść do Twojego/Twojej ex zostaw za drzwiami. Możesz czuć się skrzywdzony, zdradzony, oszukany, wściekły na osobę z którą się rozstajesz. Masz pełne prawo czuć całe spektrum negatywnych emocji w związku z drugim rodzicem, ale biegłych sądowych, którzy mają wydać opinię dotyczącą Waszego dziecka, to nie interesuje. Spotkanie z biegłymi to nie jest czas i miejsce na wylewanie wiadra pomyj na drugą stronę.

Opowiadając jaką złą, podłą, najgorszą osobą jest drugi rodzic tylko sobie zaszkodzisz. Bardzo często podczas spotkań z biegłymi, rozżaleni rodzice wieszają psy na drugim rodzicu. Opowiadają wyłącznie złe rzeczy na ich temat (np. że są nielubiani w pracy, że są kłótliwi, że zdarza im się pić alkohol, że ich nowa partnerka jest zołzą itp). Uwierz mi, że taka postawa działa najczęściej na biegłych jak płachta na byka. Musisz pamiętać, że oni badają Wasze kompetencje rodzicielskie oraz oceniają więzi dziecka z rodzicami. Ich nie interesuje ani czy Ty lubisz tego drugiego rodzica ani czy ktokolwiek jego lubi czy nie.

Masz konkretne zastrzeżenia co do drugiego rodzica? Przed dniem badania zrób notatki i spokojnie przywołaj konkretne zachowania drugiego rodzica, które zagrażają dobru dziecka, a których drugi rodzic nie chce wyeliminować ze swojego zachowania. Opowiedz o tym spokojnie i rzeczowo biegłym. Mile widziane jest pokazanie im, że emocje umiesz schować do kieszeni. Że umiesz i że chcesz współpracować z drugim rodzicem. Dla dobra dzieci.

Po drugie: przynieś dokumenty dotyczące dziecka.

Jeżeli masz jakąkolwiek dokumentację dotyczącą stanu zdrowia lub rozwoju Waszego dziecka (opinie pedagogów szkolnych, oceny kompetencji przedszkolaka, zaświadczenia od logopedy czy zaświadczenia psychoterapeutów czy psychiatrów) – koniecznie zabierz ją ze sobą na spotkanie z biegłymi.

Po trzecie: nie kwestionuj metod badawczych.

Podczas badania dostaniesz szczegółowe ankiety do wypełnienia. Nawet jeżeli niektóre pytania w nich zawarte wydadzą Ci się dziwne, tendencyjne czy nonsensowne – nie krytykuj ani nie komentuj tego. Postaraj się odpowiedzieć na każde z pytań najlepiej jak potrafisz.

Po czwarte: współpracuj i bądź uważny.

Zdarza się, że biegli pozostawiają badanych rodziców wraz z dzieckiem we wspólnym pokoju i proszą o wypełnienie bardzo szczegółowych ankiet, a w trakcie tego obserwują badaną rodzinę przez tzw. lustro weneckie i słuchają jak rodzice zwracają się do zarówno do dziecka jak i do siebie nawzajem przy dziecku, a także w jaki sposób zajmują się w tym czasie dzieckiem. Warto mieć tego świadomość.

Po piąte: weź kanapkę i zarezerwuj sobie dużo czasu.

Biegli spotykają się z daną rodziną najczęściej tylko raz. W trakcie tego spotkania ich zadaniem jest zapoznać się z potrzebami/problemami/funkcjonowaniem dziecka w danej rodzinie oraz wychwycić to, co wymaga poprawy. Spotkanie z biegłymi trwa zazwyczaj ok 6-7 godzin i jest naprawdę męczące. Zarezerwuj sobie ten czas na to spotkanie. Wyłącz telefon i koniecznie miej przygotowane coś do zjedzenia i picia dla siebie oraz dla Waszego dziecka (niezależnie czy ono przyjedzie na badanie z Tobą czy z drugim rodzicem).


Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu ze mną. Omówimy Twoją sytuację i wspólnie znajdziemy najlepsze dla Ciebie rozwiązanie prawne.

 
DORADZAM I POMAGAM

Napisz do mnie


Jeżeli obawiasz się, że sam nie podołasz wszystkim formalnościom – skontaktuj się ze mną. Opisz swój problem i zadaj pytanie. Postaram się jak najszybciej udzielić Ci pomocy.


Kontakt