Od czego uzależniona jest kwota alimentów?

Jak prawidłowo napisać pozew rozwodowy?
12 lipca 2018
Władza rodzicielska – kiedy można jej pozbawić?
12 października 2018

Obowiązek alimentacyjny to obowiązek dostarczania środków utrzymania obciążający krewnych w linii prostej (rodziców, dzieci, wnuków, dziadków itp.) oraz rodzeństwo. W dzisiejszym poście zostanie omówione dochodzenie alimentów na rzecz małoletniego dziecka.


W trakcie spotkań w sprawach alimentacyjnych, moi Klienci często pytają mnie: „od czego zależy obowiązek alimentacyjny?” / „co sąd bierze pod uwagę ustalając wysokość alimentów?” / ”czy sąd ma ustalone stałe kwoty na dziecko w danym wieku?”.

Zanim zatem przejdę do dalszych rozważań wyjaśnijmy te wątpliwości.


Obowiązek alimentacyjny uzależniony jest od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości rodzica. Sąd rodzinny bada obie te przesłanki. Nie ma odgórnie ustalonych kwot alimentów, który miałyby być zasądzane na dzieci w danym wieku. Sąd rodzinny do każdej sprawy podchodzi indywidualnie. W każdej sprawie niezbędne jest zbadanie jakie są potrzeby danego dziecka oraz możliwości zarobkowe danego rodzica.

Usprawiedliwione potrzeby dziecka

Usprawiedliwione potrzeby małoletniego to potrzeby, których zaspokojenie pozwala dziecku żyć w warunkach odpowiadających jego wiekowi i stanowi zdrowia. Dotyczą one jego bieżących potrzeb. Do potrzeb dziecka należy zaliczyć: wyżywienie, zakup ubrań i obuwia, kosmetyki i środki czystości, wydatki związane z placówką edukacyjną dziecka czy dodatkowe zajęcia pozalekcyjne. Nadto, do usprawiedliwionych potrzeb dziecka dolicza się także wydatki związane z miejscem zamieszkania dziecka.

Każde dziecko ma inne potrzeby. Aby poprawnie je wskazać, należy zadać sobie pytanie, na co najczęściej przeznaczane są pieniądze? Należy wziąć przy tym pod uwagę wiek dziecka oraz jego stan zdrowia. Jeżeli dziecko jest zdrowe, nie przyjmuje stale leków i dotykają go tylko przeziębienia, wówczas można wskazać średnie, miesięczne koszty zakupu m.in. suplementów diety, czy medykamentów w okresie przejściowej choroby. W sytuacji natomiast, gdy dziecko choruje przewlekle i jest pod stałym nadzorem lekarza – należy wypisać wszystkie ponoszone stale wydatki (np. opłata za rehabilitację, koszt zakupu stałych leków, opieka specjalistów itp.)

W ramach przykładu:

  1. Niemowę i dziecko do lat 3 – koszty wyżywienia uzależnione są od tego, czy dziecko jest karmione piersią, mlekiem modyfikowanym czy specjalnym jedzeniem odpowiednim do jego wieku. Zasadne jest w tym przypadku wskazanie kwot zakupu pieluch, środków czystości, ubrań i zabawek. Pamiętajmy, że w takiej sytuacji można uwzględnić (niemałe zazwyczaj!) koszty opiekunki lub stałą opłatę za żłobek czy przedszkole.
  2. Dziecko w wieku szkolnym – w tym przypadku poza kosztami zapewnienia wyżywienia, zakupu odzieży i obuwia, kosmetykami oraz środkami czystości, rodzice ponoszą także wydatki związane z edukacją dziecka. Za celowe należy uznać wydatki związane z radą rodziców, zapewnieniem dziecku obiadów w szkole czy uczestnictwem w płatnych wycieczkach szkolnych. Dodatkowo, dzieci w wieku szkolnym często uczęszczają na dodatkowe zajęcia (np. prywatna nauka języka, gimnastyka, odpłatne korepetycje itp.).


Możliwości zarobkowe i majątkowe rodzica

Są to możliwości osiągania dochodów. Najczęściej dotyczą one wynagrodzenia otrzymywanego w ramach stosunku pracy. W pozostałych przypadkach są to dochody z prowadzonej działalności gospodarczej, premie, nagrody, wynagrodzenie z umów cywilnoprawnych, takich jak: umowa zlecenie, umowa o dzieło, najem. Możliwości zarobkowe to wszystko, co przynosi dochody osobie obowiązanej do łożenia alimentów na rzecz dziecka. Należy pamiętać, że sąd rodzinny rozpatrujący sprawę alimentacyjną będzie brał pod uwagę zdolności rodzica do ponoszenia wydatków dziecka. W tym przypadku ważne dla sądu będzie wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe rodzica. Sąd rozpatrując daną sprawę zbada jakie dana osoba ma umiejętności oraz doświadczenie zawodowe, a także czy może podjąć dodatkową pracę by zapewnić dziecku byt na godnym poziomie.


Co w przypadku, gdy rodzic nigdzie nie pracuje lub nie wykazuje dochodów?

Moi Klienci często obawiają się, że sąd nie wyda wyroku alimentacyjnego względem niepracującego rodzica. Wśród osób uchylających się od świadczenia alimentacyjnego panuje przekonanie, że „skoro nie pracuję to sąd mi nie zasądzi alimentów”. Nic bardziej mylnego! Z bogatej linii orzeczniczej sądów wynika, że Możliwości zarobkowe osoby zobowiązanej nie wynikają z faktyczne osiąganych zarobków i dochodów, ale stanowią środki pieniężne, które osoba zobowiązana może i powinna uzyskiwać przy dołożeniu należytej staranności, stosownie do swych sił umysłowych i fizycznych.” (tak m.in. wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 11 maja 2017 r., I ACa 1827/16).

Sąd określając zakres obowiązku alimentacyjnego nie ogranicza się tylko do aktualnie osiąganych zarobków, a uwzględnia możliwości zarobkowe w kryteriach wieku, stanu zdrowia, a także możliwością zdobycia pracy na danym obszarze.


Jeżeli masz pytania lub chcesz omówić ze mną swoją sprawę – zapraszam Cię do kontaktu. Napisz lub zadzwoń do mnie.

 
DORADZAM I POMAGAM

Napisz do mnie


Jeżeli obawiasz się, że sam nie podołasz wszystkim formalnościom – skontaktuj się ze mną. Opisz swój problem i zadaj pytanie. Postaram się jak najszybciej udzielić Ci pomocy.


Kontakt