Umowa rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków. Plusy i minusy takiego rozwiązania.

Alimenty na pełnoletnie dziecko. Do którego momentu rodzic musi je płacić?
24 lutego 2021
Ulga podatkowa na dziecko po rozwodzie i w trakcie postępowania.
22 marca 2021

Jak zapewne wiesz, z chwilą zawarcia związku małżeńskiego, małżonkowie (co do zasady!) zaczynają budować majątek wspólny. Po prawniczemu rzecz ujmując: powstaje między nimi tzw. ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej (czyli – pomijając wyjątki- dochód każdego z małżonków staje się majątkiem wspólnym). Taki stan rzeczy powstaje automatycznie z chwilą zawarcia małżeństwa. Nie zawsze jednak musi tak być. Jeżeli małżonkowie życzą sobie innego rozwiązania – mogą albo przed ślubem albo po jego zawarciu odmiennie uregulować kwestię wspólnego majątku. W tym celu niezbędna jest wizyta u notariusza.


Standardowa rozdzielność majątkowa a rozdzielność z wyrównaniem dorobków

Najbardziej znaną umową dotyczącą ustroju majątkowego w małżeństwie jest umowa ustanawiająca rozdzielność majątkową małżeńską (potocznie zwana intercyzą). Ma ona ten skutek, że od chwili jej ustanowienia każde z małżonków tworzy swój, odrębny majątek. Czyli: jeżeli małżonkowie ustanowią intercyzę przed ślubem to w ogóle nie będą gromadzili wspólnego majątku. Jeżeli natomiast ustanowią rozdzielność po jakimś czasie od ślubu (np. po 10 latach), to od chwili zawarcia takiej umowy będą tworzyli swoje odrębne majątki oraz będą współwłaścicielami majątku wspólnego (tego, który zgromadzili przez 10 lat od ślubu).

O co więc chodzi z tym wyrównywaniem dorobków?

Standardowa rozdzielność majątkowa (zawarta przed ślubem) ma ten skutek, że w razie ustania małżeństwa nie ma żadnego majątku do podziału.

Prawo przewiduje zawarcie jednak umowy, ustanawiającej rozdzielność z wyrównaniem dorobków, gdzie może być dzielony majątek drugiego małżonka, którego się on dorobił. Taka umowa została pomyślana jako umowa zabezpieczająca interesy małżonka, który w trakcie małżeństwa wypracował mniejszy majątek (np. dlatego, że pracował tylko na część etatu bowiem w pozostałym czasie zajmował się domem i wychowaniem dzieci).

Po zawarciu takiej umowy, małżonkowie nie pracują na wspólny dobytek, a jedynie powiększają swoje osobiste majątki. Każdy z nich zarządza swobodnie składnikami swojego majątku. Mąż czy żona może samodzielnie podejmować najważniejsze decyzje dotyczące własnej firmy. Drugi małżonek nie musi wyrażać zgody np. na jej zbycie, wydzierżawienie, czy na dysponowanie nieruchomościami. Ma on jednak gwarancję udziału w majątku dorobkowym drugiej strony.

Wyrównanie gdy powstaną dysproporcje

Celem tego rodzaju umowy jest wyrównanie majątków małżonków, gdy powstaną dysproporcje oraz gdy strony postanowią dokonać podziałów i wzajemnych rozliczeń (np. przy okazji rozstania lub ze względu na taką wolę małżonków, podjętą mimo dalszego trwania w małżeństwie).

Strony mogą bowiem albo samodzielnie znieść ustrój takiej rozdzielności mocą umowy notarialnej albo też, ze względu na rozwód, obliczać kto komu ile ma wyrównać (o ile są dysproporcje!).

W razie ustania rozdzielności majątkowej następuje podział majątku, którego małżonek dorobił się w trakcie związku. Obliczając dorobek pomija się:

• składniki nabyte przed zawarciem umowy majątkowej

• prawa majątkowe o osobistym charakterze m.in. przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie.

Jednocześnie dolicza się do majątków stron następujące sumy:

• środków finansowych, których małżonek wyzbył się z majątku w drodze darowizn (z wyłączeniem darowizn na rzecz wspólnych zstępnych małżonków oraz drobnych zwyczajowo przyjętych darowizn na rzecz innych osób),

• usług świadczonych osobiście przez jednego z małżonków na rzecz majątku drugiego małżonka,

• nakładów i wydatków na majątek jednego małżonka z majątku drugiego małżonka.

Wady umowy

Umowa ustanawiająca rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków ma jeden, konkretny minus.

Małżonek znajdujący się w słabszej sytuacji ekonomicznej nie ma żadnego wpływu na sposób, w jaki druga strona podejmuje swoje majątkowe decyzje. Nie ma żadnych prawnych środków, żeby zapobiec czynnościom niekorzystnym, które może podejmować drugi małżonek. Po zawarciu umowy, każda ze stron samodzielnie decyduje jak zarządza swoim majątkiem. Jeżeli te decyzje będą złe i doprowadzą do tego, że drugi małżonek będzie źle zarządzał swoim dorobkiem (w efekcie czego nie będzie czego doliczyć by wyrównać dorobki małżonków) – drugi małżonek nie ma na to wpływu.


Jeżeli mimo moich wyjaśnień, masz pytania dotyczące tego tematu – skontaktuj się ze mną. Wspólnie przedyskutujemy Twoją sytuację prawną. Podpowiem Ci najlepsze dla Ciebie, możliwe rozwiązanie.

 
DORADZAM I POMAGAM

Napisz do mnie


Jeżeli obawiasz się, że sam nie podołasz wszystkim formalnościom – skontaktuj się ze mną. Opisz swój problem i zadaj pytanie. Postaram się jak najszybciej udzielić Ci pomocy.


Kontakt