Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka.

Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną.
18 listopada 2019
Nieobecność małżonka na rozprawie rozwodowej czyli słów kilka o wyroku zaocznym.
10 grudnia 2019

Obowiązek alimentacyjny rodzica względem dziecka zależy od dwóch czynników: usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz możliwości majątkowych rodzica. Obowiązek ten nie wygasa z chwilą osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Trwa zwykle dłużej.


Najczęstsze znaki zapytania

Odwiedzający mnie Klienci mają wiele wątpliwości, dotyczących obowiązku alimentacyjnego względem dorastającego dziecka. Najczęstsze pytania brzmią:

- „Czy to prawda że muszę płacić alimenty na syna do jego 26 roku życia?”

- „Co zrobić gdy córka w zasadzie tylko udaje że się uczy (ciągle zmienia kierunki studiów, nie zalicza semestrów!)? Czy ja mam dalej płacić na nią alimenty?”

- „Czy mogę wystąpić o zniesienie alimentów jeśli mój syn studiuje zaocznie?”

W dzisiejszym wpisie rozprawię się z tymi dylematami.

Po pierwsze: nie istotny jest wiek

Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego wobec dziecka nie jest uzależnione od osiągnięcia przez dziecko określonego wieku (w szczególności pełnoletności, czy osiągnięcia 26 roku życia). Obowiązek alimentacji nie wygasa też automatycznie w przypadku uzyskania określonego poziomu wykształcenia.

Obowiązek alimentacyjny względem dziecka trwa do momentu, kiedy osiągnie ono samodzielność (tj. jest w stanie samodzielnie się utrzymać, uwzględniając jego zdolności, nabytą wiedzę oraz dany stan faktyczny). Każda sytuacja jest inna. Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego w jednym przypadku następuje z chwilą uzyskania wykształcenia zawodowego, zaś w innym osoba osiągnie samodzielność w chwili ukończenia studiów wyższych. Czasami nawet ukończenie studiów wyższych nie powoduje uzyskania samodzielności, bowiem w przypadku nauki zawodu lekarza, edukacja trwa dłużej niż do 26 roku życia.

Po drugie: realne postępy w nauce

Nie jest tak, że alimenty wygasną dopiero wtedy, kiedy dziecko zakończy edukacje. Jeżeli dziecko jest tzw. „wiecznym studentem”, tj. nie zalicza egzaminów, stale zmienia uczelnie i tak naprawdę jedynie udaje że studiuje, obowiązek alimentacyjny rodzica może zostać zniesiony. Taka sytuacja uzasadnia wystąpienie z pozwem o zniesienie obowiązku alimentacyjnego. Brak postępów w nauce jest bowiem z reguły dla sądu wystarczającym powodem do stwierdzenia wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego.

Podobnie jest w sytuacji, kiedy dziecko po uzyskaniu wykształcenia wyższego studiuje jeszcze na drugim kierunku. Inaczej będzie jednak wówczas, gdy po ukończeniu studiów dziecko kontynuuje edukację w tym samym kierunku np. na studiach doktoranckich.

Wyjaśnijmy jeszcze kwestię, dotyczącą alimentacji dziecka, studiującego w trybie zaocznym. Temat ten jest często poruszany w moim gabinecie. Co do zasady, sam fakt studiowania zaocznie nie jest automatycznie powodem aby żądać wygaśnięcia alimentów. Nie sposób jednak zaprzeczyć, że studiując zaocznie dziecko ma możliwości uzyskania – choćby w części – środków potrzebnych na swoje utrzymanie (i powinno te możliwości wykorzystać!). Najczęściej zatem podjęcie studiów zaocznych będzie powodem do obniżenia alimentów.


Jeżeli nie znalazłeś tu odpowiedzi na nurtujące Cię pytania lub chcesz omówić ze mną swoją sprawę – zapraszam Cię do kontaktu. Napisz lub zadzwoń do mnie. Podpowiem Ci jak rozwiązać Twój problem prawny.

 
DORADZAM I POMAGAM

Napisz do mnie


Jeżeli obawiasz się, że sam nie podołasz wszystkim formalnościom – skontaktuj się ze mną. Opisz swój problem i zadaj pytanie. Postaram się jak najszybciej udzielić Ci pomocy.


Kontakt