Wywiad kuratora w sprawie rozwodowej. Czy jest czego się obawiać?

Zarząd majątkiem dziecka. Do których czynności, potrzebna jest zgoda sądu rodzinnego?
15 października 2020
Świąteczne życzenia.
23 grudnia 2020

W prowadzonych przeze mnie sprawach rozwodowych, zdarza się, że telefonują do mnie moi klienci, zaniepokojeni niespodziewanym kontaktem z kuratorem sądowym. Ich wrażenia, nastroje i pytania do mnie, po takim spotkaniu, brzmią zazwyczaj następująco:


- „dzwoniła do mnie jakaś Pani kurator sądowa, że chce się spotkać ze mną i z moją córką (w moim domu), ale ja nie wiem po co i dlaczego? Czy mam się czego obawiać? Czy mogę odmówić tego spotkania?”

- „w weekend przyszedł do mojego mieszkania Pan, który powiedział że jest kuratorem sądowym i że musi przeprowadzić wywiad środowiskowy. Akurat wtedy dzieci spędzały u mnie weekend. Zestresowała mnie ta wizyta i nie wiem czy dobrze wypadłem przed tym kuratorem (dobrze, że było posprzątane w domu). Czy to znaczy, że moja żona chce mi odebrać prawa do opieki nad dziećmi?”

Po pierwsze (i najważniejsze): nie panikuj, bo nic niepokojącego się nie dzieje.

Wywiad środowiskowy w sprawach o rozwód może być przez sąd zlecony do przeprowadzenia, gdy małżonkowie mają małoletnie dzieci. Taki wywiad przeprowadza, wyznaczony przez sąd, kurator sądowy.

Sąd może (ale nie musi!) sprawdzić w jakich warunkach wychowują się dzieci małżonków oraz czy rodzice właściwie dbają o ich potrzeby.

ZAPAMIĘTAJ: wywiad środowiskowy w sprawie o rozwód nie jest obligatoryjnym elementem każdej sprawy rozwodowej. Jego przeprowadzenie zależy od zarządzenia, wydanego przez danego sędziego. Z tego powodu może zatem zdarzyć się tak, że w Twojej sprawie rozwodowej będzie on przeprowadzony, a np. w sprawie Twojej znajomej (która jest już po rozwodzie i także ma z małżeństwa małe dzieci) nie był wcale przeprowadzany.

Jak przebiega wywiad kuratora?

Kurator kontaktuje się z każdym z małżonków z osobna. Może on zapowiedzieć swoją wizytę telefonując uprzednio do każdego z małżonków. Często jednak taki kurator przychodzi z wizytą, bez wcześniejszej zapowiedzi. Zdarza się to najczęściej w weekendy. Jeśli nikogo w domu nie zastanie, może pozostawić karteczkę ze swoimi danymi, aby umożliwić stronom kontakt w celu umówienia spotkania.

Nie obawiaj się tego spotkania. Odbywa się ono, w sprawie rozwodowej, zazwyczaj tylko raz. Z mojej praktyki adwokackiej wynika, że spotkania moich klientów z kuratorami, przebiegają zazwyczaj w miłej atmosferze.

W trakcie, wizyty kurator sądowy dyskretnie obejrzy mieszkanie w którym mieszkasz z dziećmi. Celem tego jest bowiem sprawdzenie w jakich warunkach żyją dzieci (czy mają swoje miejsca do spania, do nauki i zabawy). Podczas spotkania kurator będzie chciał porozmawiać z Tobą o sytuacji Twojej i Twoich dzieci. Z pewnością będzie ona/on zwracał uwagę na to, czy dziecko jest zadbane oraz czy jest ubrane stosownie do pory roku.

Kurator zwykle pyta o stan zdrowia dziecka oraz o to jak rodzice dzielą się opieką nad nim (np. kto odbiera je ze szkoły/przedszkola, czy i na jakie zajęcia dodatkowe dziecko uczęszcza oraz jak i z kim spędza swój czas wolny). Każde z rodziców rozmawia z kuratorem na temat sytuacji dziecka w związku z rozwodem. Jeżeli małżonkowie, w chwili wizyty kuratora, zamieszkują nadal wspólnie – kurator porozmawia z każdym z rodziców, podczas jednej wizyty. Jeżeli natomiast strony zamieszkują oddzielnie – kurator spotka się z każdym małżonkiem z osobna. Zdarza się, że kurator pyta czy rodzice powiedzieli dziecku, że się rozstają.

Wywiad kuratora jest przeprowadzany zwykle na początku postępowania w sprawie o rozwód. Spotkanie to odbywa się najczęściej przed pierwszą rozprawą.

Czy opinia kuratora ma wpływ na treść wyroku?

Wywiad kuratora zakończony jest sprawozdaniem (opinią pisemną), które trafia do sądu, rozpoznającego daną sprawę rozwodową. Opinia ta nie przesądza automatycznie o treści wyroku rozwodowego. Jest ona dla sądu tylko wskazówką przy orzekaniu o władzy rodzicielskiej.

Nie lekceważ wywiadu środowiskowego, ale też się go nie obawiaj. Spokojnie przedstaw kuratorowi jak wygląda sytuacja wychowawcza dziecka. Jeśli dbasz o dziecko i interesujesz się jego losem, spotkanie z kuratorem będzie miało sympatyczny przebieg, a treść opinii będzie dla Ciebie korzystna.


Jeżeli czeka Cię sprawa rozwodowa i obawiasz się, że nie podołasz wszystkim formalnościom - skontaktuj się ze mną. Napisz lub zadzwoń. Postaram się szybko udzielić Ci pomocy prawnej.

 
DORADZAM I POMAGAM

Napisz do mnie


Jeżeli obawiasz się, że sam nie podołasz wszystkim formalnościom – skontaktuj się ze mną. Opisz swój problem i zadaj pytanie. Postaram się jak najszybciej udzielić Ci pomocy.


Kontakt