Zabezpieczenie kontaktów rodzica z dzieckiem w okresie wakacyjnym – czy można to zrobić bez rozprawy?

Rozwód z obcokrajowcem.
30 maja 2019
Czy pobieranie świadczenia 500+ ma wpływ na wysokość zasądzanych alimentów ?
27 czerwca 2019

Już niebawem rozpocznie się sezon wakacyjny. Bardzo często jest to trudny czas dla zwaśnionych, rozwodzących się rodziców. Z moich obserwacji wynika, że sprawiedliwe i zgodne podzielenie okresu wakacyjnego z dzieckiem, gdy postępowanie rozwodowe jest w toku, bywa nie lada wyzwaniem. W dzisiejszym wpisie wyjaśnię czy istnieje sposób by szybko uzyskać zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem na czas postępowania.


Kolonie, wczasy All Inclusive, wakacje z dziadkami a dla Ciebie 4 dni.

W ostatnich dniach często słyszę następujące skargi od moich Klientów:

- „Mój mąż ignoruje moje prośby abyśmy wspólnie ustalili jak zorganizować dzieciom wakacje i nic nie mogę przez to zaplanować",

- ”Pytałem żony kiedy będę mógł wyjechać z córką, ale odpowiedziała mi że najpierw wysyła ją na dwa turnusy kolonii, później jedzie z nią na wczasy, potem zaplanowała jej wakacje z dziadkami a ja może dostanę ją na 4 dni.

Zrozpaczeni rodzice pytają mnie co mogą w takich sytuacjach zrobić.

Interes w udzieleniu zabezpieczenia.

Wspominałam już, że w sytuacji gdy próby porozumienia z drugim rodzicem w zakresie ustalenia kontaktu z dzieckiem w czasie rozwodu, nie przynoszą rezultatu, najlepiej jest jak najszybciej złożyć wniosek o zabezpieczenie.

Aby wniosek taki był skuteczny, należy wykazać, że brak zabezpieczenia utrudni osiągnięcie celu postępowania rozwodowego. Celem postępowania rozwodowego jest z kolei m.in. ustalenie najlepszych dla dobra dziecka kontaktów dziecka z rodzicami. Sąd rozwodowy, pełni bowiem funkcje sądu rodzinnego. Wydając wyrok rozwodowy sędziowie mają obowiązek kierować się dobrem dziecka. Ponieważ postępowania rozwodowe trwają przez wiele miesięcy, niezbędna staje się często ingerencja w postępowanie rodziców. Ingerencja mająca na celu zadbanie aby nie zniszczyli oni swoim zachowaniem, więzi łączących dzieci z drugim rodzicem.

Wyjątek od reguły.

Wspominałam już, że w co do zasady, sąd musi wyznaczyć rozprawę aby rozpoznać wniosek o zabezpieczenie kontaktów. Na takiej rozprawie sędzia przesłuchuje skonfliktowanych rodziców i dopiero po przesłuchaniu może wydać postanowienie. W Warszawie okres oczekiwania na taką rozprawę wynosi obecnie ok 2-3 miesięcy.

Gdy jednak sytuacja jest wyjątkowo pilna i dobro dziecka wymaga niezwłocznej ingerencji sądu (np. zbliżają się wakacje i dopiero teraz pojawił się konflikt co do tego jak i z którym rodzicem dziecko spędzi ten czas), postanowienie o zabezpieczeniu może być wydane na posiedzeniu niejawnym.

Warto pamiętać o możliwości skorzystania z tego uprawnienia przez sąd. W takim przypadku należy jednak bardzo skrupulatnie wykazać w treści uzasadnienia wniosku, że uregulowanie kontaktów przez sąd jest niezbędne dla dobra dziecka.Jeżeli masz wątpliwości jak sformułować wniosek o udzielenie zabezpieczenia kontaktów lub chcesz omówić ze mną swoją sytuację prawną – zapraszam Cię do kontaktu.

 
DORADZAM I POMAGAM

Napisz do mnie


Jeżeli obawiasz się, że sam nie podołasz wszystkim formalnościom – skontaktuj się ze mną. Opisz swój problem i zadaj pytanie. Postaram się jak najszybciej udzielić Ci pomocy.


Kontakt