Zabezpieczenie sytuacji dziecka na czas rozwodu (cz. II). – zabezpieczenie alimentów.

Zabezpieczenie sytuacji dziecka na czas rozwodu (cz. I)
10 lutego 2019
„Boję się, że ona/on zabierze mi dziecko”.
19 lutego 2019

Gdy nie jesteśmy w stanie porozumieć się z małżonkiem co do uregulowania sytuacji finansowej dzieci, w trakcie postępowania rozwodowego, najlepszym prawnym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o tzw. zabezpieczenie. W poprzednim moim wpisie wspominałam, że sąd przed finalnym rozpoznaniem sprawy rozwodowej może pewne kwestie prawne rodziny uregulować tymczasowo (tj. na czas postępowania rozwodowego). W dzisiejszym wpisie, podpowiem Ci jak skutecznie złożyć wniosek o zabezpieczenie alimentów względem małoletnich dzieci rozwodzących się małżonków.


W pierwszej kolejności warto pamiętać, że wniosek o zabezpieczenie alimentów możemy złożyć albo w treści pozwu o rozwód albo w kolejnym, odrębnym piśmie procesowym, składanym w trakcie trwania postępowania. Wniosek o zabezpieczenie alimentów na rzecz małoletniego dziecka jest bezpłatny. Rozpatruje go sąd rozpoznający sprawę rozwodową (tj. sąd okręgowy). Jak już wspominałam, sąd może wniosek o zabezpieczenie alimentów rozpoznać na posiedzeniu niejawnym, bazując na informacjach zawartych w piśmie.

Moi Klienci często pytają mnie co powinien zawierać taki wniosek, poza wskazaniem kwoty alimentów oraz określeniem terminu w jakim będzie ona płacona. Odpowiedź na to pytanie brzmi: „dobre uzasadnienie naszego żądania”. Co to znaczy?

Z uwagi na fakt, że sąd najczęściej rozpoznaje wniosek o zabezpieczenie alimentów bez obecności stron postępowania, w treści takiego pisma powinna być skrupulatnie opisana sytuacja finansowa i bytowa dziecka. Aby nasze twierdzenia nie były gołosłowne, koniecznie musimy do wniosku załączyć dowody.

Ponieważ obowiązek alimentacyjny zależy od potrzeb dziecka oraz od możliwości zarobkowych rodzica, w uzasadnieniu wniosku o zabezpieczenie musimy szczegółowo opisać sądowi sytuację finansową rodziny. W pierwszej kolejności konieczne będzie napisanie czy obowiązek alimentacyjny został kiedykolwiek przez sąd uregulowany czy też nie. Następnie, trzeba wskazać z którym z rodziców mieszka obecnie dziecko oraz jak często opiekuje się nim drugi rodzic.

Przede wszystkim jednak wniosek o zabezpieczenie alimentów powinien wskazywać jakie są miesięczne, bieżące, koszty utrzymania dziecka. Absolutnie niezbędne jest dołączenie do wniosku dokumentów na poparcie naszych twierdzeń. Mogą to być umowy, faktury lub rachunki imienne. Często przypominam to moim, przygotowującym się do sprawy, Klientom: paragon fiskalny nie jest wiarygodnym dowodem (gdyż nie jest tzw. dokumentem imiennym). Pamiętaj o tym.

Drugą kwestią, jaką musimy poruszyć we wniosku o zabezpieczenie alimentów, jest opisanie sądowi jakie są możliwości zarobkowe rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów. W uzasadnieniu pisma należy wskazać gdzie taka osoba jest zatrudniona, ile zarabia oraz jakie ma wykształcenie. Warto przedłożyć dokumenty na poparcie tych informacji (np. rozliczenie roczne). Dla sądu rozpoznającego wniosek o zabezpieczenie, istotną informacją będzie czy taka osoba jest zdrowa oraz czy ma inne osoby na swoim utrzymaniu (np. dzieci z innego związku).

Ostatnią kwestią do wykazania we wniosku o uzasadnienie jest tzw. interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. Chodzi tu o wyjaśnienie sądowi dlaczego musi on ingerować w sytuację danej rodziny orzekając o zabezpieczeniu alimentów.

Sąd ingeruje bowiem w życie rodziny/dziecka tylko wówczas, gdy jest to uzasadnione. Sąd okręgowy rozpoznając wniosek o zabezpieczenie będzie kierował się przede wszystkim dobrem dziecka. Konieczne jest zatem wykazanie w uzasadnieniu wniosku, że dobro dziecka wymaga aby sąd ustalił wysokość obowiązku alimentacyjnego na czas postępowania. Taka interwencja sądu będzie uzasadniona gdy rodzic nie płaci wcale na dziecko, płaci niewystarczające kwoty lub zaspokaja potrzeby dziecka w sposób nieregularny.


Do tematu zabezpieczenia postępowania rozwodowego wrócę w kolejnym moim wpisie.


Jeżeli masz wątpliwości jak sformułować uzasadnienie wniosku o udzielenie zabezpieczenia lub chcesz omówić ze mną swoją sytuację prawną – zapraszam Cię do kontaktu.

 
DORADZAM I POMAGAM

Napisz do mnie


Jeżeli obawiasz się, że sam nie podołasz wszystkim formalnościom – skontaktuj się ze mną. Opisz swój problem i zadaj pytanie. Postaram się jak najszybciej udzielić Ci pomocy.


Kontakt