Zawieszenie postępowania rozwodowego na wniosek małżonków.

Zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem na czas rozwodu.
17 kwietnia 2019
Jaki sąd orzeka o rozwodzie?
6 maja 2019

Rozwód traktowany jest zazwyczaj jako ostateczne rozwiązanie narastających kłopotów w małżeństwie. W mojej praktyce adwokackiej najczęściej spotykam osoby, które zanim podejmują decyzję o konsultacji z prawnikiem, wcześniej podejmowały próby naprawienia relacji z żoną/mężem (np. na drodze terapii małżeńskiej u psychoterapeuty). Czasami jednak, dopiero w toku postępowania rozwodowego, małżonkowie podejmują starania by uratować małżeństwo.


Sąd okręgowy, rozpoznający sprawy rozwodowe, może rozwiązać małżeństwo tylko jeżeli nastąpił trwały i zupełny rozkład małżeństwa. Więzi małżonków muszą zostać trwale zerwane. Jeżeli sąd uzna, że istnieją szanse na uratowanie małżeństwa stron– z urzędu zawiesi postępowanie. Takie zawieszenie następuje niezależnie od stanowiska stron. Jeżeli w toku postępowania zostanie ustalone (mimo odmiennych stanowisk i wniosków stron), że małżonkowie nadal kontynuują pożycie (np. nadal współżyją fizyczne) – obligatoryjne jest zawieszenie sprawy.

Zdarza się także, że w trakcie postępowania małżonkowie sami podejmują decyzję o tym, by dać sobie jeszcze szansę. Na skutek takich przemyśleń, mogą oni wycofać sprawę z sądu (tj. powód cofnie pozew rozwodowy).

Poza wycofaniem sprawy z sądu istnieje także możliwość zawieszenia postępowania na wniosek.

Od całkowitego wycofania pozwu o rozwód, zawieszenie różni się tym, że w przypadku podjęcia zawieszonego postępowania, nie ma konieczności ponownego składania pozwu oraz ponownego wnoszenia opłaty sądowej.

Na wspólny wniosek albo na wniosek i za zgodą.

Zawieszenie postępowania rozwodowego daje małżonkom czas na przemyślenie wcześniejszej decyzji oraz ewentualne działania mające na celu naprawienie relacji. W toku postępowania rozwodowego, sąd może sprawę zawiesić tylko raz.

Zawieszenie postępowania może nastąpić na skutek wspólnego wniosku (podpisanego przez oboje małżonków) albo na skutek wniosku jednego z małżonków i późniejsze wyrażenie zgody przez drugą stronę postępowania.

Warto wiedzieć, że postępowanie w sprawie o rozwód ulega automatycznemu zawieszeniu w razie nieusprawiedliwionego niestawiennictwa powoda na pierwszej rozprawie.

„Zamrożenie” postępowania

W efekcie zawieszenia postępowania, sąd prawie w całości wstrzymuje czynności procesowe. Podczas okresu zawieszenia nie są bowiem podejmowane żadne działania z wyjątkiem czynności zabezpieczających sprawę lub dowód. Oznacza to, że sąd nie będzie wyznaczał terminów rozprawy w celu merytorycznego rozpoznania sprawy, ale może rozpoznać uprzednio złożony wniosek o udzielenie zabezpieczenia (np. o zabezpieczenie alimentów na rzecz dzieci stron).

Postępowanie zawieszone na wniosek, może zostać podjęte na nowo na wniosek strony postępowania nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od dnia zawieszenia. Podjęcie może nastąpić na wniosek tylko jednej ze stron. Jeżeli żadne z małżonków nie wystąpi o podjęcie postępowania w ciągu jednego roku od dnia wydania postanowienia o zawieszeniu postępowania, sąd z urzędu umorzy postępowanie rozwodowe.



Jeżeli chcesz omówić ze mną swoją sytuację prawną – zapraszam Cię do kontaktu.

 
DORADZAM I POMAGAM

Napisz do mnie


Jeżeli obawiasz się, że sam nie podołasz wszystkim formalnościom – skontaktuj się ze mną. Opisz swój problem i zadaj pytanie. Postaram się jak najszybciej udzielić Ci pomocy.


Kontakt